sreda, 31. julij 2013

INGVERJEV ČAJ


Ingverjev čaj je na splošno dober tonik. Če imate radi bolj osvežilno pijačo, dodajte kocke ledu, dodatni sladkor in limonin sok in nekaj zdrobljenih lističev mete. 




1,2 litra vode
3 žlice drobno naribanega svežega ingverja
6 žlica sladkorja ali 5 žlic medu
1 ščepec mletega črnega popra
4 žlice limoninega ali pomarančnega soka, nasekljani listi mete (neobvezno)

V posodi zavrite vodo in ingver, kuhajte 10 minut na zmernem ognju. Vmešajte sladkor, kuhajte na minimalni temperaturi dokler se sladkor ne raztopi. Čaj precedite skozi cedilo, dodajte poper in limonin sok. Postrezite toplo. Odlično različico ingverjevega čaja dobite, če v čaj dodaste nekaj mleka, servirate ga lahko toplega ali hladnega.

torek, 30. julij 2013

LIMONADA IZ LUBENICE

Popolna osvežilna poletna brezalkoholna pijača




1/2 skodelice sladkorja
1 vž vanili sladkorja
1/2 skodelice vode
4 skodelice narezane lubenice
3 skodelice hladne vode
1/2 skodelice svežega limoninega soka
led


Postavite narezano lubenico v blender (lubenico lahko daste tudi v sokovnik), pokrijte in zmešajte v pire do gladkega. Precedite pire skozi cedilo. Na minimalnem ognju segrejte 1/2 skodelice (125 ml) vode in sladkor, dokler se sladkor ne stopi. Odstavite, primešajte mrzlo vodo in limonin sok ter dodajte sok iz lubenice. Razdelite v kozarce okrasite z limono in koščki lubenice ter dodajte led. Ponudite ohlajeno.  

Lubenic ne uživamo po obroku, ker redčijo želodčne sokove in zavirajo prebavo. Lubenice uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna

ponedeljek, 29. julij 2013

NAMKIN LASSI

Napitek iz slanega jogurta ali pinjenca


Napitek iz jogurta, kot je lassi, hladi telo. Ob njem lahko uživate skozi poletje, vendar izogibajte se lassija pred spanjem ali takrat ko je telo hladno, še posebej pozimi. Lassi je najbolj priljubljena pijača po vsej Indiji, cenjen je njegov okus in hranilne vrednosti. Priprava je enostavna  in hitra.


1 mž semen kumina, praženih in mletih
950 ml navadnega jogurta
700 ml vode
3 vž limoninega soka
2 mž soli
zdrobljen led

Vse sestavine zmešamo skupaj v blenderju (pri dodajanju soli in kumina bodimo previdni, ne pretiravamo). Lassi pretočimo v kozarce in okrasimo z mletim kuminom. Ponudite ohlajeno ali pri sobni temperaturi. Zelo okusno različica Namkin lassija dobite, če dodate 25g svežih listov mete. Vse sestavine zmešamo skupaj v blenedrju (razen ledenih kock), približno 30 sek.
Dodamo kocke ledu in premešamo. Prelijemo v kozarce, okrasimo z vejicami mete in ponudimo

sobota, 27. julij 2013

Nimbu pani

Napitek iz limoninega ali limetinega soka

Osvežujoča mešanica limoninega ( limetinega ) soka in mete v eni najbolj priljubljenih pijač vseh časov. Z naraščajočo temperaturo v poletnih mesecih, je kozarec Nimbu panija prava osvežitev za poletne dni. Ta preprosta različica osvežujoče indijske limonade je pravi balzam v vročih poletnih dneh.

150 ml soka limon ali limet
4-5 vejic mete
1,2 litra vode
 5 velikih žlica sladkorja
ščepec mletega kumina
ščepec soli
  led (neobvezno)

Dobro premešajte vse sestavine, na koncu dodajte metine lističe in ponudite ohlajeno s tanko rezino limone ali limete


petek, 26. julij 2013

AJURVEDA SVETUJE ZA POLETNE MESECE


Poletje sodi med letne čase, ko je sonce najmočnejše, to pomeni povečana možnost dehidracije, izčrpanosti, splošne oslabelosti in sončarice. Človeško telo je mehanizem, katerega delovanja znanost še ne zna do potankosti pojasniti. V poletnih mesecih je smiselno upoštevati nekaj nasvetov, za ohranjanje ravnovesja telesa in duha, da nam vročina ne bo posrkala naše energije. Nekatere telesne zakonitosti pa so ljudem vendarle znane že od davnih časov in so jih opisovali glede na takratno razumevanje telesa. Indijska tradicionalna medicina imenovana Ajurveda že več tisočletij temelji na treh temeljnih načelih imenovanih doše. Z osnovnim poznavanjem Ajurvede lahko damo telesu, kar potrebuje, da se uravnovesi, prečisti in si napolni energetske akumulatorje, ki nam bodo dajali moč premagovati izzive, dosegati cilje in ohranjati dobro zdravje in počutje čez vso leto. S stališča Ajurvede je za zdravje nujno, da na tip telesa uskladimo pet vidikov življenja; prehrano, telesno dejavnost, vsakdanji red, umsko dejavnost in okolje. Če tega ne storimo se poruši ravnovesje med došami in nastopi bolezen. V poletnih mesecih toplo podnebje in suh zrak povzročita dehidracijo in s tem splošen presežek vate (energijskega principa, ki je sestavljen iz elementov zraka in etra). Običajno pri sebi opazimo tudi zmanjšan in nestabilen tek, kar je posledica motnje v delovanju pitta energije (energijskega principa, ki je sestavljen iz elementov ognja in vode). Prav tako lahko opazimo zmanjšanje kapha energije (energijskega principa, ki je sestavljen iz elementov vode in zemlje), kar povzroča slabost in izčrpanost. Za dobro pripravo na poletje moramo torej spoznati metode, ki nam bodo pomagale zmanjšati vato, povečati kapho in v ravnovesju ohranjati pitto.



Prehrana in življenjski slog


Ajurveda pojasnjuje način življenja za poletne mesece, poseben poudarek je na prehrani in življenjskem slogu, katerega je smiselno prilagoditi poletnim razmeram. Pri prehrani je zelo pomembno, da izberemo sladko, sočno in lahko hrano. Izogibajte se preveliki količini pikantne oziroma začinjene hrane, v svojo prehrano vnesite več tekočih živil. Pogosto pijte hladno vodo, vendar nikoli med obrokom ali takoj po njem, vsekakor pa so zelo koristni sveži in sezonski sveži sadni sokovi, kot sta limonin sok in sok iz lubenice. Najboljša izbira jedi za poletje so solate in juhe, pogosto pa lahko uživate tudi kuhan riž, jogurt in pinjevec. Vsaka sprememba letnih časov je idealna za načrtovanje razstrupljanja.  Zadržujte se na hladnih mestih in se izogibajte prekomerni izpostavljenosti soncu, če pa se temu ne morete izogniti, nanesite olje ali pasto sandolovine, ki je bil dalj časa izpostavljen soncu. Nosite ohlapna in lahka oblačila in tako preprečite, da bi se vaše telo preveč segrelo. Dnevno vadbo omejite na 75% svojih zmožnosti. vsekakor pa si tekom dneva večkrat odpočite ali pa si privoščite krajši spanec. Včasih se ob spremembi podnebja naša odpornost zmanjša tudi ob upoštevanju vseh navedenih nasvetov, zato za potrditev katere koli diagnoze obiščite strokovnjaka oziroma zdravnika. Ohranjanje zdrave biokemije v telesu in uravnoteženje ognjenega načela pa olajša tudi sveže sadje in zelenjava, ki je v poletju na voljo v obilju tudi v lastnih vrtovih in na tržnicah.

Zdrav prebavni ogenj

Prebavni ogenj se v Ayurvedi imenuje Agni, njegovo nasprotje pa je ama, to so lepljive, na pol prebavljene obloge, ki se kopičijo v telesu in povzročajo bolezni. Kako obnovimo Agni? Po Ajurvedi določena hrana in zelišča izboljšajo kvaliteto Agnija in iz telesa čistijo amo. Eden najboljših je svež ali suh ingver. Koreniko ingverja lahko kupimo v vseh večjih trgovinah in tržnicah, suh ingver pa praktično v vseh trgovinah s prehrano. Ingver lahko uporabimo v juhah, omakah, rižu, prilogah in celo v sladicah. Iz svežega ingverja lahko pripravimo čaj, lahko ga žvečimo ali pa ga nastrganega potresemo na solate. Za obnovo Agnija lahko vsak dan žvečimo manjšo količino svežega ingverja. Pred kosilom lahko zdrobimo manjši košček ingverja ( za velikost kovanca ), dodamo nekaj kapljic limone in ščepec soli ter pojemo to zmes pol ure pred jedjo. Ostale začimbe in dišavnice po Ajurvedi, ki obnavljajo Agni in čistijo amo so; cimet, gorčica, klinčki, poper, kardamom in hren. Iz cimeta in klinčkov si lahko pripravimo čaj, ki ga lahko uživamo toplega ali hladnega ali pa kot napitek z mlekom. Če dodamo te začimbe mešanici jogurta in vode v razmerju 1:1, dobimo odličen ajurvedski pripravek, tradicionalno imenovan lasi. Ta napitek je osvežilen, izvrstnega okusa in ga lahko uživamo tudi po jedi. 

Življenjska energija - prana


Poletje je tudi čas ko lahko prezračimo svoje telo v naravi in se nastavimo blagodejnemu vplivu zraka, sonca in vode. V naravi je več negativnih ionov, nosilcev življenjske energije, ki jih vdihavamo. Gibanje na svežem zraku ali pa počitek na terasi ob morju ali pa v prijetni senci na vrtu obnavlja telesne rezerve telesne energije in izboljša celično presnovo. Prano ali življenjsko energijo vsrkavamo s hrano, vodo zrakom, meditacijo ter skozi medsebojne prijateljske odnose. Ne pozabimo na strpnost, sočutje in univerzalno ljubezen do vsega kar je okrog nas. Usklajeni z okoljem in z naravo, prečiščenega duha  bomo tudi zase dobili kar največ.

nedelja, 7. julij 2013

Meniji

Ponedeljek 8.7.2013

Paradižnikov juha
Pečen krompir po mediteransko
Sezonska solata
Ljubljanski štrukelj


Torek 9.7.2013

Gujat Pualu (basmati riž, korenje, kokos, rozine)
Karhi juha (jogurt, petršilj, čičerikina moka)
Matar panir sabji (zelenjavna priloga iz graha, paradižnika in mladega sira)
Dhokla (pogača iz čičerikine moke in jogurta)
Alu raita (solata iz krompirja, jogurta in peteršilja)
Sladke samose


Sreda 10.7.2013

Bučna juha
Špinača z rižem
Pisana zeljna solata
Tufahije

Četrtek 11.7.2013

Madžarski vegetarijanski golaž
Kruh
Zelena solata 
Sladica

Petek 12.7.2013

Pardižnikova juha
Njoki z pestom iz bazilike
Zelena solata
Sladica